Yengeç Burcu Çocuğu

Yengeç bebekleri tombul ve manalı bir surata sahiptirler. Bir günde pek çok duyguyu birden hissederler. Bir dakika önce agucuklar dağıtırken bir dakika sonra ne olduğu belirsiz bir surat ifadesi ile ağlamaya başlayabilirler. Sevdikleri insanlara karşı daha bebekliğinden itibaren iyi davranırlar. Onların kucağında oturmaya veya öpülüp kucaklanmaya ses çıkarmazlar. Fakat sevmedikleri bir insanın öpmesine bile tahammül edemeyip avaz avaz ağlarlar. Bitmek tükenmek bilmeyen bir iştahları vardır. Bu nedenle annelerinin "yemiyor" şikayetlerine asla maruz kalmazlar. Rahat bir koltuk veya su dolu bir küvette saatlerce gülücükler dağıtarak oynayabilirler.

Sert tavırlar Yengeç çocuğunun içine kapanıp dış dünyayla ilişkisini kesmesine sebep olur. Bu da onu mutsuz eder. Çocukluğunda yeterince ilgi ve sevgi gösterilirse, dış dünyaya karşı daha güvenli olacağından, mizacındaki şüphe duygusu da zayıflayacaktır. Hayalperest ve yaratıcıdırlar. Kendilerini konuşmalarıyla, resimle ya da müzikle tanıtmak için, çok fazla teşvike ihtiyaç duyarlar. Her ne kadar gürültülü ve stresli ortamlara ayak uydurmakta güçlük çekseler de, okul onlar için çok faydalı olacaktır. Dünyadaki olaylara karşı çok hassastırlar. Hayvanlara karşı büyük bir sevgi beslerler. Yengeç çocukları sevgiye diğer çocuklardan daha çok ihtiyaç duyar. Sevgiyle yaklaşıp, şefkat gösterildiğinde çok rahat eğitilirler. Çok zengin olan hayal gücü, anlatılan masal hikaye ve oyunlarla zenginleştirilirse, çocuğun içindeki sanatçı ruh, daha kolay açığa çıkacaktır.

Mizaç

Yengeç burcu çocukları tıpkı büyük Yengeç gibi, neşeli mizaçlarına rağmen bir dakikaları bir dakikalarına uymaz. Çok hassas ve kırılgandırlar. Arkadaşlarıyla oynayıp eğlenirken, bir anda sessizleşip köşesine çekilebilir.

Aile Hayatı

Yengeç çocukları, dayanışmanın fazla olduğu bir ailenin parçası olmaktan mutluluk duyarlar. Her ortamda kendini korumasını ve savunmasını bilen insanlardır. Hayat boyu sürecek güçlü bağlar kurarlar. Aile bireylerinin, arkadaşlarına güvenmesini beklerler. Yengeç çocukları çabuk panik olurlar. Küçücük bir problem bile, onlarda bomba etkisi yaratabilir. Kötü bir not veya arkadaşlar arasında bir kavga, uykusuz geçen gecelere sebep olabilir. Onlar, geçirdikleri kötü olayları tekrar tekrar yaşarlar. Bu durumlarda ailenin iyi gözlem yaparak çocuğunu dinlemesi ve onun ilgi alanını başka bir yöne kaydırması iyi olacaktır. Bu sayede onlar kendilerini güvende hissedebilirler.

Yengeç çocukları, kız kardeş veya erkek kardeşleriyle iyi anlaşırlar. Eğer ruh halleri yerindeyse onlarla birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırlar ama çoğunlukla yalnız kalmayı tercih ederler. Hassastırlar. Bazen dışa dönük ve otoriter akrabalarıyla sorunlar yaşayabilirler.

Yengeç çocukları evinde her yerde olduğundan daha fazla mutlu olur. Anneleri onlar için örnek alınacak bir modeldir. Onun tavır ve davranışlarını taklit ederler. Zor anlarında yanında bulmak istediği tek kişi annesidir. Eğer onların korumacı tavrı baskıya dönüşürse çocukta olumsuz etkiler bırakır. Küçük yaştan itibaren aile bireylerinin her birine çok fazla sevgi ve saygı göstermeye çalışırlar. Kendini rahat hissettiği yer ailesinin, evcil hayvanının ve aileye dair eşya ve anıların olduğu evidir. Eğer daha maceraperest bir aile yapınız, yaşam biçiminiz varsa da mutlaka tutunacak bir eşya arar: En sevdiği çarşafı ya da o çok değerli oyuncak ayısı...

Gelenekler, alışkanlıklar ve rutinler de Yengeç çocuğunuzu rahatlatan şeylerdir. O nedenle, akşam yemeklerinin düzenli olmasına, banyo zamanını, uyku saatini düzene oturtmaya özen gösterin. Yengeç çocukları hassas olurlar; dolayısıyla gürültülü ortamlardan ve kargaşadan çabuk etkilenirler.

Küçüğünüze bakması için bir bitki alabilir, evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. Onlarla nasıl ilgilenmesi gerektiğini neredeyse içgüdüsel olarak bilir. Sahiplenmek ve ilgilenmek bir Yengeç’in doğasında olduğundan sokakta her bulduğu kedi ya da köpeği eve getirirse şaşırmayın! Bir ebeveyn olarak size düşen sağlam ve güvenilir bir yuva ortamı oluşturup çocuğunuza bolca şefkat göstermektir. Çünkü duygusal olarak kendini güvende hissetmek Yengeç’in başlıca ihtiyaçlarından biridir.

Son olarak, mahremiyetlerine özen gösterin. Yengeç çocukları, diğer burçtaki çocuklara kıyasla daha kırılgan olurlar ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kabuklarına çekilmek isterler. Kendilerine “korunma” alanı oluşturmalarına izin verin ve hissettikleri hakkında konuşmalarını ürkütmeden teşvik edin.