Yengeç Burcu Diyet & Fitness

Yengeç öncü nitelikte yani eyleme yatkın bir burç olmasına karşın yine de metabolizma hızı çok yüksek değildir. Mide hassasiyeti çok yoğun olan Yengeç bireyleri, aynı zamanda çok çabuk endişelenen, panik yapan bir karaktere sahiptir. Duygusal gel-gitler ve ruh halindeki dalgalanmalar, direkt olarak midede etkisini gösterir. Sonucunda her mide yanmasında ya da başka bir deyişle asidin yükselmesi halinde, Yengeç kendini mutfakta ya da buzdolabının karşısında bulur. Ay fazlarından etkilenen Yengeç'in ruh halleri de değişkendir. Özellikle Dolunay'da stres seviyesi yükselen Yengeç'in B vitaminlerini eksik etmemesi, ruh sağlığı açısından faydalı olacaktır. Diğer burçlara göre duygusal olarak daha zayıf ve hassas olan Yengeç, fiziksel eylemlerini bile duygusal seviyede değerlendirir. Dolayısıyla her hangi bir sportif faaliyetin, O'na kendini iyi hissettirmesi gereklidir. Su elementi bir burç olan Yengeç bireyleri, özellikle su sporlarını ya da su kenarındaki faaliyetleri severler. Sinir sisteminin güçlenmesinde yüzmenin ve deniz havasının çok büyük bir faydası vardır. Katı fitness programları Yengeç'in zayıf bünyesinde stres yaratacağı için dikkat etmek gerekir. Bunun yerine ritmik hareketleri gerektiren, istikrarlı teknikler Yengeç için çok daha uygun olacaktır. Yengeç Zodyak'ın aşçı arketipidir. Yemek pişirmeyi çok sever ve gerçekten de bu konuda ustadır. Ancak pişirdiği yemekleri ilk önce kendisi denediği için, bir Yengeç'in kilo almamak gibi lüksü yoktur. Dolayısıyla yapılan yemeklerin daha düşük kalorili, az yağlı seçimler olması Yengeç'in de bu dezavantajını, yemek yapma zevkini koruyarak, ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır. Özellikle dişi Yengeç'in günlük tuz tüketimini ciddi şekilde kontrol altına alması gerekir. Zaten su tutmaya çok müsait olan vücut yapısı, alınan tuzda biraz fazlaya kaçıldığında ciddi problemler yaratabilir. Özellikle hanımlar menstrüasyon öncesi belirtilerden sıkça şikayet etmeye başlayabilir. Yemek alışkanlıkları çok çabuk düzensizleşebilen Yengeç'in zaman zaman bu alanda profesyonel yardıma ihtiyacı da olabilir. Thalassoterapi, yani su tedavisi Yengeç için en uygun alternatif tekniktir. Ancak her ortama ve keseye uygun olmayan bu yöntemin yerini, hidro masaj aletleri, çamur banyoları, killi sabunlar da tutabilir. Lenfatik drenajı sağlamak için, yapılacak özel masajlar da Yengeç burcunun ödeme eğilimli yapısını düzene sokmakta yardımcı olacaktır. Özellikle hamam sefaları Yengeç için son derece uygundur.

Duygusal olmanız sizin beslenme alışkanlıklarınızı da etkiliyor. Üzüldükçe böreklere, keklere, dondurma ve şekerlemelere sarılıyorsunuz. Halbuki yengeçler, nişastalı yiyeceklerden, şeker, tuz ve baharatlardan uzak durmalıdır. Çünkü mideleri çok hassastır. Vücudunuz kalsiyuma fazlaca ihtiyaç duyar. Düşük yağ içeren süt, peynir ve yoğurt, kıvırcık lahana, domates, salata ve marul, bol miktarda taze sebze ve yağsız protein, sizin cilt ve mide sağlığınız açısından iyi olup, kilonuzu daha rahat kontrol altına almanızı sağlar. İncelmek için öncelikle kendinizle hesaplaşmalısınız.

Yengeç burcunun yöneticisi Ay’dır. Haritalarında Ay açıları bozuk olan kişilerin mideleri ile ilgili problemleri olabilir. Özellikle üzüntülü oldukları dönemde fazla yemek yeme eğilimi gösterirler. Kilo problemini en çok yaşayan burçların başında gelir. Su içmekten hoşlanmayan yengeçlerin bol bol sıvı tüketmeleri vücutlarındaki sıvı dengesine dikkat etmeleri gereklidir. Mutlaka düzenli olarak spor yapmalılar. Vücutlarının kalsiyum florür ihtiyacı vardır. Salatalık, roka, yumurta sarısı ve çavdar gibi besinleri bu amaçla tüketebilirler. Kızartmalardan uzak durmalılar. Şifalı bitkisi zerdeçaldır.

Yengeç olarak, en ideali evde DVD ile egzersiz yapmak. Sevdiğiniz, evde yapılabilecek bir egzersiz programını seçin. Diyet yapacaksanız da aile üyelerini dahil etmeniz en iyisi. Eğer sağlıklı beslenme alışkanlığınızı geliştirmezseniz zayıflamanız zor olabilir.

Diyet ve zayıflama eyleminden önce tuzu bir anda kesmeli ya da yavaş yavaş azaltmaya çalışmalısınız. Önerebilecek en önemli şey bol bol sebze tüketimi yapmanız ve düzenli olarak farklı sebzelerden yararlanmanız olacaktır. Yemek kanallarını temsil eden Yengeç burçları bu anlamda boğazlarına da düşkün olarak bilinirler. Yaşantınızdaki duygusal boşluklar ya da duygusal olaylar beslenme şeklinizi ve beslenme düzeninizi belirgin bir şekilde etkiler, bu yüzden diyet konusunda sizler biraz daha dikkatli ve hassas davranmalısınız. Dengeli beslenmelisiniz, eğer duygusal bir dönemle karşı karşıya gelirseniz vücudunuz inanılmaz bir şekilde zayıflayacaktır.

Diyet sırasında asitli yiyeceklerden uzak kalınacak, kahve ve çay yerine bol su içilecek, spora daha çok ağırlık verilecek. Üç günde 2 kilo verilecek, daha sonra tekrarlanacak. Yengeç Burcu için 3 günde 2 kilo verecekleri özel diyet: Diyeti uygularken günde yaklaşık 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

Yengeç Burcu Diyeti

1. Gün Kahvaltı: Aç karnına 2 bardak su. 1 porsiyon meyve salatası, arada kahve 2 galeta ve bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir.

Öğle Yemeği: 1 Tane haşlanmış patates, salata, 1 ayran. Arada yarım simit ve ayran.

Akşam Yemeği: Yağsız ıspanak yemeği, limonlu havuç salatası, 1 dilim kepek ekmeği, arada bol yeşil çay.

2. Gün Kahvaltı: Bir bardak ılık suyun içine 1 kaşık bal koyun ve 7 8 dakika sonra için. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 2 dilim diyet ekmeği, şekersiz çay. Arada 1 tane elma.

Öğle Yemeği: Izgara tavuk, 2 kaşık pilav, bol salata, arada 3 tane kayısı. 1 fincan yeşil çay.

Akşam Yemeği: Közlenmiş patlıcan ile yapılmış karnı yarık, bol salata arada bir tane armut. 1 fincan yeşil çay. Yengeç Burcu Diyet

3. Gün: Kahvaltı: Bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 1 tatlı kaşığı bal 1dilim kepek ekmek.Arada 1 meyve

Öğle Yemeği: 1 Tabak taze fasulye, bol salata, arada 1 bardak portakal suyu. 2 galeta.

Akşam Yemeği: Tavuk budunu, soya ve domates sosu ile pişirin. 2 kaşık yağsız pilav.Arada 1 tane kivi.